Na tej strani lahko najdete vse dosedanje in aktualne projekte, ki jih izvaja naš laboratorij. Naši projekti pokrivajo različna področja psihološkega raziskovanja, vključno s čustvi, vedenjem, kognicijo, socialno psihologijo in še več. Spremljanje naših projektov vam omogoča, da se seznanite z našim delom in raziskovalnimi dosežki, prav tako pa lahko najdete tudi novice o dogodkih in sodelovanju z drugimi inštitucijami ter organizacijami.
Aktualni projekti
2023 IndividuUM
Financiranje: Študentski izzivi Univerze v Mariboru (ŠI:UM)
Opis: Izvedba obsežne raziskave med katero smo spremljali počutje in upravljanje s čustvi posameznikov. Dodatno smo spremljali tudi nekatere dejavnike, ki k temu prispevajo (npr. kvaliteta spanja). Namen projekta je razviti prilagodljivi sistem za analizo podatkov, ki bo raziskovalcem in praktikom na področju psihologije omogočal generiranje personaliziranih poročil, ki so temeljila na podlagi analize podatkov, ki jih zberemo z različnimi intenzivnimi vzdolžnimi raziskovalnimi načrti, kot na primer z metodo vzorčenja izkušenj (angl. experience sampling methodology) ali dnevniškimi raziskavami (angl. diary studies).
2023 Nevronski procesi, na katerih temelji socialna regulacija čustev in bolečine
Financiranje: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS)
Opis: Splošni cilj projekta je znatno razširiti naše znanje o nevronskih sistemih, na katerih temeljita socialna regulacija čustev in bolečine. Prvi cilj projekta je osvetliti globalne vzorce možganskih interakcij med podporno socialno prisotnostjo ter tako zagotoviti dopolnilno sliko obsežnih sprememb možganskih omrežij, vključenih v socialno regulacijo čustev. Drugi, tretji in četrti cilj projekta se skupaj osredotočajo na zagotavljanje izčrpnega prikaza načina, kako socialna podpora partnerja vpliva na bolečino. Izvedli smo študijo z romantičnimi pari; med doživljanjem bolečine je partner podpiral svojo sopotnico, sočasno pa smo merili njeno možgansko aktivnost z elektroencefalografijo (EEG). Nato smo 1) analizirali pozitivne in negativne učinke partnerjeve podpore na dojemanje bolečine, 2) določili čustvene in pozornostne učinke podpore romantičnega partnerja na bolečino in 3) izdelali Bayesov računski model učinka partnerjeve podpore na občutek bolečine. Razumevanje vpliva socialne podpore na bolečino nam lahko pomaga izbrati in vzpostaviti situacije in okoliščine, v katerih bi posamezniki imeli največ koristi od socialne podpore. V prihodnosti bo takšno razumevanje zaznamovalo prvi pomembni korak h končnemu razvoju specifičnih primarnih in/ali adjuvantnih oblik zdravljenja kronične bolečine.
Končani projekti
2020-2021 Raziskovanje etičnih vprašanj v psiholoških raziskavah
Financiranje: Interni viri inštituta
Opis: V tem projektu smo raziskali etična vprašanja, povezana s psihološkimi raziskavami, kot so privolitev, zasebnost in zaupnost podatkov. Cilj je razviti smernice za etično ravnanje v psiholoških raziskavah in izboljšati kakovost psiholoških raziskav. Uporabljali smo pregled literature, analizo etičnih smernic in intervjuje s strokovnjaki.